Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku

Piątek, 9 maja 2008 r., godz. 23:45:02
Muzeum Ziemi Mogileńskiej z siedzibą w Chabsku zostało powołane 1 stycznia 2002 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 28 maja 2003 roku.
foto_art/[705]muzeum_190_156.jpg
Muzeum w Chabsku
Muzeum proponuje zwiedzającym stałe ekspozycje obejmujące swym zakresem szeroko rozumianą Ziemię Mogileńską:
 
 
 
 
 
 
 
 
 • PRADZIEJE ZIEMI MOGILEŃSKIEJ
foto_art/[705]muzeum_pradzieje_190_191.jpg
Pradzieje Ziemi Mogileńskiej
Ekspozycja PRADZIEJE ZIEMIMOGILEŃSKIEJ przedstawia w małym fragmencie dorobek materialny społeczeństw i kultur zamieszkujących tereny Ziemi Mogileńskiej. Zwiedzający może zaobserwować efekty zachodzących przemian kulturowych i społecznych, które wywierały wpływ na życie codzienne i duchowe mieszkańców.
Zobaczyć tu można narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz te używane podczas obrzędów religijnych przez ludzi od czasów młodszej epoki kamienia (NEOLIT), poprzez epokę brązu i żelaza, aż po czasy średniowiecza i nowożytność.
Prezentowane na wystawie zabytki pochodzą z szeroko pojętej Ziemi Mogileńskiej i częściowo z obszaru Wielkopolski. Są owocem badań prowadzonych na tych terenach od końca XIX wieku po dzień dzisiejszy. Zostały udostępnione przez takie instytucje jak: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu, Instytut Prahistorii UAM w Poznaniu, Instytut Archeologii UMK w Toruniu.
 • DZIEJE ZIEMI MOGILEŃSKIEJ
foto_art/[705]muzeum02_190_253.jpg
Wystawa DZIEJE ZIEMI MOGILEŃSKIEJ
Wystawa DZIEJE ZIEMI MOGILEŃSKIEJ przedstawia w sposób możliwie wszechstronny i wielowątkowy zapis historii Ziemi Mogileńskiej. Zapis, którego nośnikiem informacji są eksponaty zgromadzone przez muzeum od początku jego funkcjonowania i w sposób najbardziej obrazowy ukazujące zwiedzającym burzliwe losy jej mieszkańców. Większość przedstawionych tu eksponatów ma ścisły związek z szeroko pojętą Ziemią Mogileńską, a więc  z terenem obejmujących gminy: Mogilno, Dąbrowa, Strzelno, Jeziora Wielkie, Trzemeszno, Pakość, Orchowo. 
Do najstarszych zgromadzonych na wystawie eksponatów należą dokumenty cechowe z drugiej połowy XVIII wieku i początków wieku XIX. Bezcenne są również sztandary: Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z 1895 roku, I Drużyny Harcerskiej im. ks. Piotra Wawrzyniaka z 1919 roku. Zgromadzone są tutaj także cenne medale okolicznościowe i pamiątkowe dotyczące Ziemi Mogileńskiej i jej mieszkańców, dokumenty, szkielety broni, dużą część ekspozycji zajmują stare fotografie będące najlepszą techniką dokumentowania i zachowania historii.
 • KULTURA LUDOWA  ZIEMI MOGILEŃSKIEJ
foto_art/[705]muzeum03_190_143.jpg
Wystawa KULTURA ZIEMI MOGILEŃSKIEJ
Ziemia Mogileńska to region ciekawy ze względu na zróżnicowanie etnograficzne, gdyż w jej granicach znajdują się Kujawy, Pałuki i Wielkopolska.
Zwiedzający zobaczyć może  wystawę ukazującą bogatą tradycję, w zakresie kultury i sztuki ludowej, rzemiosła, pozyskiwania i transportu żywności, a także życia codziennego mieszkańców regionu.  Szczególną uwagę należy zwrócić na wyeksponowane na wystawie  bogato zdobione stroje kujawskie.
 • ŻYCIE I PRACA DLA KOŚCIOŁA I SPOŁECZEŃSTWA JÓZEFA KARDYNAŁA GLEMPA PRYMASA POLSKI
foto_art/[705]muzeum04_190_266.jpg
Wystawa Józefa Glempa- Prymasa Polski
Z chwilą powstania muzeum podjęło zadanie gromadzenia materiałów dotyczących życia i działalności Józefa Glempa Prymasa Polski. Ta wybitna postać jest Honorowym Obywatelem Miasta Mogilna. Stąd też pierwsza wystawa nosząca tytuł ŻYCIE I PRACA DLA KOŚCIOŁA I SPOŁECZEŃSTWA JÓZEFA KARDYNAŁA GLEMPA PRYMASA POLSKI. Uroczyste otwarcie ekspozycji, którą osobiście poświęcił dostojny gość, miało miejsce 16 listopada 2002 roku. Ukazuje ona związki rodzinne, kontakty ze społecznością lokalną oraz drogę kapłańską Józefa Glempa Prymasa Polski. Podkreślono także silne związki łączące prymasa z Ziemią Mogileńską. Jego matka Salomea z Kośmickich pochodziła z Podbielska, a jej grób znajduje się na mogileńskim cmentarzu. Od 1951 roku rodzina Glempów mieszkała krótko w Chabsku, a następnie w Stawiskach koło Mogilna. Msza prymicyjna Józefa Glempa odbyła się w kościele Św. Jakuba w Mogilnie 27 maja 1956 r.
Przedstawiono tutaj archiwalne  fotografie z okresu dzieciństwa, młodości i służby kapłańskiej
prymasa, jak również publikacje książkowe, teksty kazań i rozpraw filozoficznych, kopie i oryginały rodzinnych dokumentów. Wzbogaceniem wystawy są szaty liturgiczne - kardynalskie, które osobiście przekazał dla muzeum Prymas Polski.
  Jest to jedyna w kraju ekspozycja poświęcona najwyższemu dostojnikowi Kościoła katolickiego w Polsce.
 
Godziny otwarcia Muzeum:
 • WTOREK - PIĄTEK   8.00 - 16.00
 • SOBOTA 10.00 - 14.00 - KAŻDA I SOBOTA MIESIĄCA (WYCIECZKI PO WCZEŚNIEJSZYM UZGODNIENIU TELEFONICZNYM) 
 • NIEDZIELA 10.00 - 14.00 (WYCIECZKI PO WCZEŚNIEJSZYM UZGODNIENIU TELEFONICZNYM)
  W piątki zwiedzanie muzeum bezpłatne
   
Ceny biletów:
 • DZIECI - 2.00 PLN (NA WYSTAWY STAŁE)
 • DOROŚLI - 3.00 PLN (NA WYSTAWY STAŁE)
 • BILET NA WYSTAWĘ CZASOWĄ (DOROŚLI, DZIECI) - 2.00 PLN
 • OPROWADZANIE 1 GRUPA (do 25 osób) - 25.00 PLN
 • LEKCJA MUZEALNA - 30.00 PLN
 • OGNISKO - 30.00 PLN
 • POKAZ WYPIEKU CHLEBA - 6.00 PLN OD OSOBY - GR. MINIMUM 25 OSÓB,
  PONIŻEJ 25 OSÓB  RYCZAŁT W WYSOKOŚCI 150,00 PLN
 • ZGODA NA FOTOGRAFOWANIE - 5,00 PLN
 • ZGODA NA WIDEOFILMOWANIE - 11,00 PLN
 
foto_art/[705]muzeum_wystawa_190_143.jpg foto_art/[705]muzeum_rzezby_190_143.jpg 
Poza wystawami stałymi Muzeum organizuje szereg imprez cyklicznych:
 •  Przegląd Obrzędów Zapustnych "PODKOZIOŁEK"   
organizowany w luty/marzec
 
foto_art/[705]muzeum_podkoziolek_190_143.jpg
Podkoziołek
Celem przeglądu jest wydobycie z zapomnienia i kontynuacja tradycji ludowych - zwyczajów zapustnych - związanych ściśle z przełomem karnawałowo - wielkopostnym, pobudzenie inwencji, przekazanie tradycji następnym pokoleniom.
Przedmiotem przeglądu są prezentacje obrzędów zapustnych występujących na terenie Ziemi Mogileńskiej, gdzie zbiegają się elementy kultury i obrzędowości Kujaw, Pałuk i Wielkopolski
 • Konkurs Stoły Wielkanocne
                                                     
  organizowany w marzec/kwiecień
foto_art/[705]muzeum_stoly_190_142.jpg
Stoły Wielkanocne
Celem konkursu jest pielęgnowanie tradycji ludowych Ziemi Mogileńskiej w zakresie obrzędowości wielkanocnej i przekazywanie jej następnym pokoleniom.
Przedmiotem konkursu jest przygotowanie i prezentacja stołu wielkanocnego, zgodna ze zwyczajami naszego regionu, co do potraw, sposobu ekspozycji i dekoracji. Odrębnie oceniane są palmy wielkanocne oraz zdobienie jaj (pisanki). Zgromadzona publiczność wybiera również najładniejszy stół wielkanocny, a dzięki degustacji najsmaczniejszą potrawę. Wszystko to uświetnia występ kapeli ludowej.
 • Konkurs  Zwyczajny Wiejski Chleb oraz piknik "CHLEBEM I MIODEM"  
 organizowane w czerwcu
 
Celem konkursu jest przypomnienie i zapoznanie z tradycyjnymi sposobami pieczenia chleba oraz zwyczajów z tym związanych.
Przedmiotem konkursu jest chleb, wypieczony zgodnie z tradycyjną technologią.
Konkurs zawsze połączony jest z piknikiem wiejskim organizowanym na terenie przylegającym do muzeum. Uczestnik pikniku może skosztować lub kupić miód oraz inne produkty pszczele, nabyć wyroby rękodzielnictwa ludowego, obejrzeć pokazy dawnych rzemiosł wiejskich, wziąć udział w licznych konkursach, pojeździć bryczką, obejrzeć występy folklorystyczne, a co najważniejsze skosztować tradycyjnie wypieczonego chleba wiejskiego i zobaczyć proces jego wypieku w piecu chlebowym.
foto_art/[705]muzeum_chleb01_190_114.jpg foto_art/[705]muzeum_chleb02_190_143.jpg 
"Chlebem i miodem"
 • Konkurs Gwiazdkowe Pierniki
 organizowany w grudniu
 
Celem konkursu jest kontynuacja tradycji ludowych związanych z wypiekiem pierników w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, pobudzenie inwencji twórczej uczestników, przypomnienie tradycyjnego wzornictwa, sposobu wykonywania pierników i przekazanie umiejętności następnym pokoleniom.
Przedmiotem konkursu są pierniki wykonane według tradycyjnych receptur, wzorów i zdobnictwa w kategoriach: pierniki dekoracyjne (W 15 cm - minimum) i pierniki spożywcze.
foto_art/[705]muzeum_nancy_190_253.jpg
Otwarcie wystawy o Wylatowie przez Nancy Talbott
Dodatkowym wzbogaceniem organizowanej imprezy jest konkurs na stroiki świąteczne, niejednokrotnie zdobiące polskie stoły wigilijne.
Efektem konkursu jest wystawa przedstawiająca nagrodzone wypieki i stroiki, którą można zwiedzać w siedzibie muzeum w Chabsku do połowy stycznia NOWEGO ROKU .
 
Muzeum proponuje także imprezy czasowe, o których informować będziemy na bieżąco. Jedną z pierwszych była wystawa poświęcona wylatowskim piktogramom. Którą uroczyście otworzyła Nancy Talbott z amerykańskiego ośrodka BLT Research wraz z ówczesnym Burmistrzem Mogilna – Jackiem Kraśnym.
 

Więcej informacji:
http://www.mzm.mogilno.pl/

Artykuł dodał(a): Adam Piekut
Czytaj również:
Biskupin - osiedle sprzed 2700 lat
21 maja 2008 r.
Skansen w Mrówkach
13 maja 2008 r.
Skansen Nad Potokiem w Słowikowie
25 maja 2008 r.
comments powered by Disqus
Ostatnio dodane galerie zdjęć - wszystkie galerie zdjęć tutaj . . .
IX Dni Wylatowa
32 fot., 2018-08-16
Szopki Bożonarodzeniowe 2014
9 fot., 2015-01-06
Wylatowski kościół z lotu ptaka
8 fot., 2014-12-17
120-lecie OSP w Wylatowie
30 fot., 2014-08-30
110 lat OSP
67 fot., 2014-08-29
V Dni Wylatowa
37 fot., 2014-06-30
Oficjalna strona internetowa miejscowości Wylatowo.
Copyright © 2002-2020 www.wylatowo.pl, all rights reserved. Design by Maciej Drelak.

Wylatowski RSS